آخرین اخبار
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان خبر داد: تهاتر کارت ثمین ۱۰ آذر ماه رونمایی می شود.

مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان خبر داد: تهاتر کارت ثمین ۱۰ آذر ماه رونمایی می شود.

ایران اکونومیست – مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان با بیان این که، تهاتر کارت ثمین شهر با همکاری بانک شهر ۱۰ آذر ماه جاری رونمایی می شود، گفت: در تفاهمی که با بانک شهر انجام شده است امکان استفاده از این کارت اعتباری برای جا به جایی کالا و خدمات توسط این مرکز فراهم شده است.

علاءالدین ختایی در نشستی خبری گفت:‌ تهاتر کالا و خدمات با یکدیگر به دلیل آثار تورمی حاصل از گردش نقدینگی، شرایط تحریمی کشور، هزینه بالای تامین منابع مالی و نیازهای بالای فعالان اقتصادی به منابع مالی در دستور کار قرار گرفته است. تهاتر مدل جدیدی از تجارت است که با توجه به وضع کنونی کشور می‌تواند راهگشای بسیاری از موانعی باشد که اکنون پیش روی فعالان اقتصادی قرار دارد.
وی افزود: ظرفیت بسیار بالایی در بخش‌های عمرانی و صنعتی کشور و در استان‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند در شیوه تهاتر کالا و خدمات مورد استفاده قرار بگیرد. در بازدیدی که از استان‌های زنجان، اراک، هرمزگان و شهرهای مختلف کشور صورت گرفته است این ظرفیت‌ها شناسایی شده‌اند.
ختایی خاطرنشان کرد: نیروی انسانی ماهر و دانش و تخصص از جمله موضوع‌هایی است که در بسیاری از بخش‌های کشور وجود دارد و مسئولان دستگاه‌های اجرایی نیز تمایل دارند تا زمینه‌ای فراهم کنند که تولید داخلی رونق بگیرد و اشتغال نیروی انسانی در استان‌های مختلف نیز حائز اهمیت است.
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان عنوان کرد: عمده مشکل کشور در وضع کنونی نیاز به تامین نقدینگی و کمبود منابع است. هزینه تامین منابع مالی از شبکه بانکی بالا است و فعالان اقتصادی با این وضع با بخشی از ظرفیت تولید خود در حال کار و تولید هستند.

تهاتر کالا و خدمات مکمل تامین منابع مالی برای فعالان اقتصادی است
وی ادامه داد:‌ تهاتر کالا نه در وضع رکود که در شرایط رونق اقتصادی نیز قابل استفاده است و شیوه جدیدی در تجارت است که اکنون در کشور قابلیت اجرا دارد.
ختایی گفت: تهاتر درگذشته نیز با شیوه‌های سنتی در حال انجام بوده است. از ۱۲ سال پیش با روش‌هایی برات سنتی که شیوه‌ای قدیمی بود کار تهاتر آغاز شد و کارخانجات با ظهرنویسی آن را تبادل می‌کنند.
وی افزود: در شیوه تهاتر لازم نیست که شرکت طرف قرارداد تبادل کالا یا خدمت را انجام دهد و بر پایه کار نمایندگی‌های استانی و در استان‌های مختلف کشور پذیرش نمایندگی انجام می‌شود.

تهاتر روشی جایگزین برای تامین منابع مالی و مواد اولیه در وضع تحریم است
مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان گفت: این مدل اقتصاد مقاومتی است و بر پایه تولیدات داخلی کشور انجام می‌شود. تامین منابع مالی در این شیوه بسیار ارزان است و کارمزد آن صفر است.
وی افزود: نکته مهم دیگر این است که فعال اقتصادی برای استرداد تسهیلات باید دوندگی زیادی انجام دهد تا منابع و پول نقد به سیستم بانکی برگرداند اما در تهاتر همان کالا یا خدمات تولیدی که می‌تواند شامل خدمات درمانی، آموزشی، گردشگری یا سایر رشته‌ها باشد تبادل شود بدون آنکه نیاز به پول نقد برای این تبادل وجود داشته باشد.
ختایی عنوان کرد:‌ تهاتر قابلیت استفاده در بخش‌های مختلف اقتصادی شامل کشاورزی، عمران ، راهسازی، صنعت و مسکن را دارد و از ابزارهایی است که در وضع کنونی به کمک فعالان اقتصادی خواهد آمد.

هدفگذاری توسعه تهاتر کالا و خدمات در اقتصاد خرد
مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان خاطرنشان کرد: یکی از روش‌های کار ما این است که عامه مردم در اقتصاد خرد از تهاتر کالا استفاده کنند. فروشگاه‌های خرد و بزرگ آورده خود را در این سامانه عرضه می‌کنند و مردم با هر امکانی که وجود داشته باشد تهاتر کالا را با آنها انجام می‌دهند.
وی ادامه داد:‌ دانشجویان نیز می‌توانند با عضویت در شبکه فروش تهاتری کالا یا خدمات مورد نیاز خود را تامین کنند.
ختایی با اشاره به استقبالی که ا زطرف شهرداری‌ها و اتحادیه‌های مختلف تولیدی و توزیعی از این طرح به عمل آمده است، عنوان کرد:‌ حتی بانک‌ها نیز ابراز تمایل کرده‌اند تا اموال مازاد خود را از طریق این شبکه به فروش برسانند.
وی تصریح کرد:‌ طی ۱۰ سال گذشته به طور متوسط با استفاده از برات‌کارت‌های صادر شده معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان گردش مالی انجام شده است و بخشی از نیاز به تامین مالی و گردش پول با این سیستم حل شده است.
ختایی گفت: با وزارت امور خارجه و اقتصاد درحال مذاکره هستیم تا با رصد بازار مدل تهاتر کالا را با کشورهایی که امکان مبادله با آنها وجود دارد انجام داد و بتوان نسبت به تامین مواد اولیه مورد نیاز داخلی که در کشور وجود ندارد با استفاده از این شیوه اقدام کرد.
وی افزود: تسریع در اجرای طرح باز‌آفرینی شهری و اصلاح نقاط حادثه‌خیز با استفاده از روش تهاتر کارت ایرانیان یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام است.
ختایی با اشاره به وجود بیش از سه هزار و ۳۲۹ نقطه حادثه‌خیز در جاده‌های کشور عنوان کرد:‌ طرح تهاتر کالا و خدمت با بسیاری از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها و بخش‌های اقتصادی کشور قابل انجام است که در وضع کنونی کشور و تحریم جایگزین روش‌های قبلی در تبادل کالا و خدمات خواهد شد.

طراحی سایت