آخرین اخبار
حمایت همه جانبه استاندار خوزستان از فعالیتهای شهرداری در زمینه جذب سرمایه گذار

حمایت همه جانبه استاندار خوزستان از فعالیتهای شهرداری در زمینه جذب سرمایه گذار

استاندار خوزستان در نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری خارجی در مدیریت شهری از عملکرد شهرداری اهواز و شورای اسلامی شهرطی ماههای گذشته اظهار رضایتمندی کرد وگفت: فعالیتهای خوبی طی این مدت از سوی شهردار اهواز و شورای شهر صورت گرفته است.

استاندار خوزستان در نخستین همایش سرمایه گذاری خارجی در حوزه مدیریت شهری ضمن خیرمقدم به مهمانان  داخلی و خارجی حاضر در این نشست گفت: امیدوارم بتوانیم با همکاری و تشکیل میزگرد و صحبت های تخصصی، باعث رشد و ارتقای مدیریت شهری و خدمات شهری در اهواز شده و از تجربیات و اقداماتی که در کشورهای توسعه یافته صورت می گیرد استفاده کنیم.

غلامرضا شریعتی توسعه و پیشرفت بدون ورود سرمایه های بیرونی و خارجی را غیر ممکن دانست و لازمه توسعه و پیشرفت را استفاده از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها عنوان کرد.

وی افزود: مدیریت شهری در دنیای امروز به علت افزایش شهرنشینی در حال پیشرفت و حرکت است و این توسعه ضرورت گسترش خدمات، شهرهای ایمن، فضای سبز و غیره را بیش از پیش فراهم و انتظارات شهروندان و سازمان ها از شهر و مدیریت شهری را دوچندان می کند.

وی با ذکر این نکته که شهرداری ها با توجه به قانون و وظایف شان سازماندهی امور مختلف شهر و توانمند کردن سطح مدیریت شهری را  برعهده دارند تصریح کرد: اهمیت رفاه شهروندان به دلیل ارتباط مستمری که با زندگی روزمره آنها دارند بر هیچ کس پوشیده نیست و انتظارات و مطالباتی که مردم در این زمینه دارند به طور روشن و مستقیم همیشه ابراز می شود.

خیلی از شهروندان به صورت شبانه‌روزی و مستقیم فعالیت‌های شهرداری و خدمات آن شامل حمل و نقل عمومی،زیباسازی شهری، ساماندهی پسماندها ، توسعه فضای سبز، مبلمان شهری، احداث و بهسازی پیاده روها و غیره را لمس می کنند لذا با توجه به اینکه شهرداری ها مسئولیت امور شهری را از بدو تاسیس و تا آینده در اختیار دارند، این موضوع وظیفه شهرداری و مدیریت شهری را سنگین‌تر می‌کند.

استاندار خوزستان  اظهار داشت: هرچه عملکرد مدیریت شهری و شهرداری از نظر مردم مطلوب تر باشد، میزان رضایتمندی شهروندان از مسئولان افزایش می یابد که با توجه به گسترده شدن شهرنشینی در ایران و نیازها و مطالبات شهروندان ضروری است منابع مالی این بخش نیز تأمین شود.

غلامرضا شریعتی بر ضرورت تعریف منابع مالی پایدار در این خصوص تاکید و تصریح کرد: باید برای شهرداری ها درآمدهای پایدار و ثابت طراحی کرد تا در مسیر رفاه قرار گیرند و به تبع آن نیز رفاه شهروندان ارتقا پیدا  کند که این امر لزوم ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را برای ما دو چندان می‌کند.

وی ادامه داد: جذب سرمایه بخش خصوصی و سرمایه خارجی می تواند برای اجرای پروژه شهرداری ها منابع مالی مورد نیاز را تامین کند و ورود بخش خصوصی به نوعی بار شهرداری را سبک کرده و اشتغال مولد پایداری را در حوزه مدیریت شهری ایجاد می کند.

استاندار خوزستان با اشاره به این نکته که اعتبارات دولتی و عوارض به علت گسترش این خدمات محدود است و امکان پاسخگویی به همه نیازها را  ندارد و دولت ها نیز توان حجم سرمایه‌گذاری بالا را ندارند اظهار کرد: سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می توانند با ورود به بخش توسعه شهری، سرمایه گذاری مطمئن و خدمات رضایتمندانه تری را ارائه دهند.

غلامرضا شریعتی گفت: یکی از رویکردهای اصلی در حوزه مدیریت شهری و روستایی در کشور، کاهش وابستگی به کمک‌های دولتی و عوارض و حرکت به سمت شناسایی درآمدهای پایدار است. روش ها و ابزارهای جدید تامین منابع مالی در مدیریت شهری و روستایی نظیر جذب سرمایه گذاران به مراتب تشویقی و ترغیبی است که باید ایجاد شود تا بتوانیم سرمایه گذاران بیشتری جذب کنیم و این موضوع سبب شود موقعیت استان خوزستان را به سایر مناطق ترجیح دهند و باید شرایطی ایجاد شود تا سرمایه گذار با اطمینان و امنیت بیشتری به سمت خوزستان رغبت پیدا کند.

استاندار خوزستان ادامه داد: وظیفه داریم که بانک‌های اطلاعاتی فرصتهای سرمایه گذاری در شهرداریهای استان ایجاد کنیم و بسته های تشویقی، مزیت‌ها و تسهیلاتی که برای سرمایه‌گذاران ایجاد می شود را در دستور کار قرار دهیم.

شریعتی گفت: نباید انتظار داشته باشیم با برپایی یک همایش،سرمایه گذاران به صورت فوری جذب شوند بلکه باید این همایش ها تمرین و دنبال شوند. این همایش ها هدر دادن منابع نیست و نباید فوری به شهردار و شورای شهر خرده گرفته شود که چرا علیرغم برپایی همایش،سرمایه گذاری جذب نشد بلکه باید نگاه ها وسیع تر شود.

وی ادامه داد: برای رشد و توسعه باید با استفاده از تجربیات صحیح و موفق گذشتگان، بررسی شرایط کشورهای موفق و ایجاد جذابیت،تسهیلات مناسبی برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم.

وی اطلاع رسانی، بازاریابی و فرهنگ سازی در خصوص جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در اجرای پروژه‌های شهرداری ها را نیازمند برنامه ریزی و اجرای اقدامات مناسب روابط عمومی ها، فعال بودن رسانه‌ها و همچنین حوزه مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری برشمرد.

استاندار خوزستان افزود: باید به طور مستمر از مدیران شهری برای پیشرفت و موفقیت بیشتر جهت جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی حمایت کنیم و کلیه اقدامات نیز به اطلاع مردم برسد تا مردم پشتیبان و حامی امور باشند. قطعاً حمایت مردم برای توسعه و پیشرفت و آبادانی محل زندگیشان اهمیت ویژه ای دارد.

شریعتی اظهار امیدواری کرد:  برگ زرین جدیدی برای حوزه مدیریت شهری رقم بخورد و ما شاهد جذب سرمایه های داخلی و  خارجی در این حوزه باشیم. باید منافع شهر به منافع شهرداری ترجیح داده شود که البته در این مدت از سوی شهردار اهواز و شورای شهر فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: از شهردار و شورای شهر اهواز و شوراهای مختلف می خواهم در این زمینه آنچه که صلاح شهر و صلاح مدیریت شهری است را انجام دهند و از گله ها و برخوردها و دخالتها نهراسیده و تصمیمات منطقی علمی و شجاعانه بگیرند تا کارها انجام شود و بنده به عنوان مسئول اجرای سیاسی استان از تصمیمات شجاعانه و منطقی شما در این حوزه حمایت می‌کنم.

شریعتی بیان کرد: این یک مسیر رقابتی است حتما باید اهواز جاذبه های بیشتر و بهتری را ایجاد کند تا سرمایه گذار اهواز را به مناطقی که اقلیم بهتری دارد ترجیح دهد. در استان خوزستان ظرفیت منحصر به فرد و مطلوب برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی وجود دارد از جمله جاذبه های مذهبی، جاذبه های میراثی، تاریخی، فرهنگی، یادمان های دفاع مقدس، حوزه پسماند، توسعه فضای سبز، احداث مراکز گردشگری و تفریحی، مراکز تجاری، نوسازی بافت های فرسوده که علاوه بر اشتغالزایی برای مردم ، تاثیر زیادی بر ایجاد درآمدهای پایدار برای مدیریت شهری دارد.

استاندار خوزستان ادامه داد: تغییر بافت شهری به همراه فرهنگ حاکم بر جامعه می‌تواند ورود سرمایه گذاران را برای خدمات شهروندی در مناطق جدید و نوساز فراهم کند زیرا هدف ما ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر به شهروندان اس و باید توسعه متوازن با رشد متعادل در همه زمینه ها و مناطق فراهم می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: بخش خصوصی فعال و پویا نمی‌تواند شهری پویا و تحول گرا ایجاد کند هرچه دولت عقب نشینی کند و فقط به مسائل سیاسی و حاکمیتی بپردازد و عرصه را برای جولان دادن بخش خصوصی فراهم کند این به منزله کم شدن قدرت حکومت و دولت نیست بلکه به منزله مشارکت جدی و در هم تنیدگی ملت و دولت است. هرچه منافع ملت و دولت بیشتر در هم تنیده شود امنیت مردم و امنیت حاکمیت و حکومت فراگیر تر و پایدارتر می شود.

منبع:ahvaz.ir

طراحی سایت