آخرین اخبار
عمارت خسرو آباد، نگینی زیبا در دل سنندج
عمارت خسرو آباد

عمارت خسرو آباد، نگینی زیبا در دل سنندج

داود ندیم ، موسس مدرسه سرمایه گذاری و مشارکت و هیئت همراه  در مورخه  ۹/۲/۱۳۹۶ از  عمارت تاریخی و زیبای  خسروآباد سنندج بازدید نموده و با مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کردستان  در خصوص طرح تبدیل عمارت تاریخی خسروآباد سنندج به مجتمع توریستی،تفریحی و اقامتی و دعوت از سرمایه گذاران داخلی یا خارجی برای اجرای این طرح ، دیدار و گفتگو نمودند.

در این بازدید یک روزه ، آقای دکتر مهدی علیلو از اساتید برجسته دانشگاه هنر تبریز نیز حضور داشتند.

عمارت خسرو آباد

ندیم در بازدید خود از این بنای ارزشمند تاریخی گفت :

عمارت  شکوهمند خسرو آباد همانند نگینی زیبا در دل سنندج است ، با توجه باینکه اقدامات مرمت و بازسازی آن  در حال اتمام است فلذا حضور سرمایه گذاران علاقمند  برای بهره برداری بهینه از این مجموعه میتواند هم برای سرمایه گذاران  سود آور باشد و هم برای شهر سنندج  نقطه ی عطف گردشگری باشد.

عمارت خسرو آباد

با عنایت به رشد روز افزون صنعت گردشگری در دنیا و به طبع آن در کشور ما و نیز وجود پتانسیلها و ذخایر ارزشمند در این حوزه توجه ویژه به این صنعت و رونق دهی به آن لازم و ضروری مینماید.

استان کردستان با داشتن مکانهای طبیعی و تاریخی یکی از مقاصد مهم گردشگری نه تنها در غرب بلکه در کل کشور به شمار میرود.  شهر زیبای سنندج که مرکز استان کردستان میباشد با داشتن بسیاری از این مکانهای طبیعی و تاریخی نقش عمده ای در این رابطه ایفا مینماید.

ندیم گفت : یکی از محورهای اساسی توسعه کشور ، صنعت گردشگری میباشد بنابراین در سالهای آتی توجه به  این صنعت بیشتر و  بیشتر  شده و سرمایه گذاری در آن  نیز بسیار سود ده خواهد بود و از نظر اقتصادی کاملا توجیه پذیر.

عمارت خسرو آباد

 در راستای حفظ این اثر ارزشمند و تاریخی و نیز تبدیل آن به یک مجموعه ی توریستی تفریحی، میتوان موارد زیر را در این عمارت اجرایی  نمود:

  • هتل چهار ستاره با برند بین المللی یا ملی .
  • رستوران های سنتی و یا سرو غذای ملل .
  • ایجاد مکانی شیک و مدرن در فضایی سنتی جهت برگزاری مراسم و مجالس .
  • ایجاد اتاقهای ویژه جهت برگزاری جلسات و کنفرانسهای محلی،ملی و بین المللی .
  • اختصاص مکانهایی جهت بازی کودکان و نوجوانان .
  • ایجاد نمایشگاههای موقت هنری و فرهنگی و فعالیت های مرتبط .
  • نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و سوغاتیهای محلی و بومی منطقه .
  • طبخ و عرضه ی خوراکیها و نوشیدنیهای محلی منطقه .
  • اختصاص حیاطهایی جهت ایجاد موزه ی مردم شناسی .
  • ایجاد نمایشگاه دایمی در جهت شناساندن و معرفی شخصیتهای هنری، فرهنگی و علمی منطقه .

وی اضافه کرد با سرمایه حدود پنج میلیارد تومان ( دو میلیارد تومان برای تکمیل عملیات مرمت و بازسازی  و سه میلیارد تومان  برای تجهیز و بهره برداری )  میتوان این عمارت را برای تولید ثروت  برای مردمان شهر و  اشتغال برای جوانان راه اندازی نمود.

وی گفت : مسئولین محلی اهتمام ویژه ای برای  مرمت این اثر بانجام رسانده اند که جای تقدیر و سپاسگزاری را دارد و انتظار میرود  در تکمیل این اقدامات از برندهای معروف ملی یا  جهانی برای مدیرین این بنا استفاده نمایند  تا اثر گذاری آن در تولید و اشتغال  هر چه بیشتر باشد .

عمارت خسرو آباد

توضیحاتی  در خصوص  عمارت خسرو آباد :

عمارت خسروآباد در بلوار خسرو آباد «شبلی» شهر سنندج قرار دارد. این عمارت در نوع خود بی نظیر و مرکز.حکومت اردلان به ویژه خسروخان اردلان بوده است. مجموعه عمارت و باغ خسروآباد افزون بر دو بخش اصلی، یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار، باغ خسرو آباد نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده است این باغ که بوسیله ۴ خیابان روبرو و اطراف عمارت خسرو آباد عملاً به ۴ باغ خسرو اباد تبدیل شده بود و اطراف آن بوسیله ۴ خندق در طرفین باغ و کاخ خسرو آباد با انواع درختان مختلف احاطه شده جلوه خاصی را به این مجموعه داده است. در حال حاضر تنها درختان ۴ باغ و بخش هایی از ۴ خیابان آن باقی‌مانده است. عمارت خسروآباد کتیبه ای دارد که اسم فتحعلی شاه قاجار و والی کردستان امان الله خان و تاریخ ۱۲۲۳ ه. ق بر روی آن حک شده است. عمارت خسروآباد شاخص‌ترین بنای استان کردستان است که به عنوان مقر حکومت والیان اردلان مورد استفاده قرار می گرفت. از سال ۱۳۷۳ عملیات مرمت این بنای تاریخی آغاز گردید اگر چه در سال ۱۳۷۹ بیشترین مرمت و باز سازی این بنا انجام گردید. عمارت خسرو اباد با شماره ۱۴۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

6

تاریخچه:

این بنای تاریخی به سال ۱۲۲۳ هجری قمری توسط امان الله‌خان اردلان والی، حاکم شهیر کردستان در مساحت ۶۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. نظریات گونا گونی در خصوص این بنای عظیم و مقر حکومتی کردستان وجود دارد بطوریکه بعضی صاحبنطران قسمت شرقی بنا را که قصر نامیده می‌شود مربوط به دوران زندیه می دانند و توسعه و تکمیل آن را توسط امان ا… خان اردلان می دانند. هنگام ساخت و تاسیس کاخ خسرو آباد دژ حکومتی سنه در مرکز شهر همچنان مقر حکومتی سیاسی و نظامی باقی‌ماند و اعتبار خود را از دست نداد. اگر چه بعد از مدتی نیز خسرو آباد بعنوان مقر حکومت مورد استفاده قرار گردید اما بیشتر به عنوان محل تشریفات و استقبال از شاهان و محل اقامت والیان اردلان مورد استفاده قرار می گرفت بطوریکه مراسم عروسی با شکوه حُسن جهان خانم تنها دختر فتحعلی شاه قاجار با خسرو خان پسر امان ا… خان در سال ۱۲۳۲ هجری قمری د این کاخ صورت پذیرفت.هنگام ورود ناصرالدین شاه به کردستان در سال ۱۲۷۵ هجری قمری « ۱۲۳۳ هجری شمسی » در خسرو آباد برای وی خیمه دایر گردید. در سال ۱۳۱۷ قمری « ۱۲۷۵ شمسی » علی اکبر خان شرف الملک اردلان نوه امان ا… خان والی و وارث باغ و کاخ خسرو آباد این مجموعه را به میرزا صادق خان اعزاز الملک فروخت و از آن تاریخ در اختیار خاندان وی « صادق وزیری » قرار گرفت از آن زمان تا حدود ۵۰ سال پیش چندین بنا با سبک‌های مختلف دوره قاجار و پهلوی در این مجموعه ساخته شد که در شمال شرقی و شمال غربی و جنوب شرقی و جنوب غربی واقع شده اند.

7 8 9 10

طراحی بنا:

مجموعه عمارت و باغ آن افزون بر دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار در بخش غربی و ساختمان شرقی با غلام گردش‌ها و ایوان ستون دار مشرف بر صحن عمارت و فضای بیرونی بنا دارای فضاهای دیگری چون حمام، اتاق قاپچیان « یا قاپوچی یعنی حاجب و دربان » و خدمتکاران است . تزئینات معماری این بنا شامل گچبری، آجرکاری، اروسی‌های زیبا و حوض چلیپا شکل داخل عمارت است . آنچه که بر اساس وضعیت ظاهری و ترکیب بنای خسروآباد قابل تامل است هم به نوع بودن بافت و ترکیب مصالح و سبک مشترک قصر، آشپزخانه، حمام و اسطبل به انضمام دیوارهای حفاظ شرقی غربی و جنوبی می‌باشد که مربوط به یک دوره می باشد.البته بعد از امان الله خان به ضرورت بناهای مختلفی در این مجموعه احداث گردیده است. سبک ارسی‌های موجود در قصر تفاوت قابل توجهی با قسمت شرقی بنای خسروآباد دارد و همچنین تزئینات بخ غربی با آجر و در قسمت شرقی و سر درب بیشتر از گچ بری استفاده شده است حوض بسیار بزرگ صلیبی شکلی نیز در وسط این مجموعه بر زیبایی آن افزوده است که در نوع خود بی نظیر است. طاق بزرگ سر درب اصلی باغ خسرو اباد که روبروی مقبره شرف الملک قرار داشت تخریب گردیده است درب اصلی بنا رو به حوض مرمری مربع شکل عمارت واقع گردیده و از ۴ تکه بزرگ تنه درخت گردو به سبک دروازه‌های قلعه‌های حکومتی ساخته شده است نمای شرقی بنا از آجر و گچ بری‌های زیبا تزیین شده است اما دیگر بخش‌ها از آجر و به شکل ساده تری ساخته شده اند. آب این مجموعه جاری و شرب و از مجموعه قنات‌های تعبیه شده در روی کوه آبیدر نشات می گیرد. از دیگر بخش‌های قابل توجه کاخ خسرو آباد وجود حوض و فواره با آب جاری در طبقه سوم قصر می باشد.

منبع : ویکی پدیا .

طراحی سایت