آخرین اخبار
رهبرمعظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌ وزیر ایتالیا: نگاه ایران به ایتالیا خوش‌ بینانه است و جمهوری اسلامی از پیشرفت روابط با ایتالیا در زمینه‌های مختلف به‌ ویژه دربخش همکاریهای اقتصادی استقبال می‌کند.

رهبرمعظم انقلاب اسلامی در دیدار نخست‌ وزیر ایتالیا: نگاه ایران به ایتالیا خوش‌ بینانه است و جمهوری اسلامی از پیشرفت روابط با ایتالیا در زمینه‌های مختلف به‌ ویژه دربخش همکاریهای اقتصادی استقبال می‌کند.

مقام معظم رهبری عصر دیروز در دیدار آقای «متئو‌رنتزی» نخست‌وزیر ایتالیا با اشاره به روابط خوب دو کشور در گذشته و استقبال از افزایش همکاری‌ها، مشکل و ضعف رفت‌وآمدهای اخیر هیات‌های اروپایی به ایران را محسوس نبودن نتایج عملی مذاکرات خواندند و خاطرنشان کردند:

نگاه ما در همکاری با ایتالیا و دولت شما، نگاهی متفاوت و مثبت است و امیدواریم این سفر نیز در جهت تقویت همین دیدگاه باشد. به گزارش ایسنا، حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای رفتار ایتالیا را در دوران اِعمال تحریم‌های تحمیلی علیه ایران، منطقی‌تر از برخی کشورهای غربی برشمردند و گفتند: جمهوری اسلامی از پیشرفت روابط با ایتالیا در زمینه‌های مختلف به‌ ویژه در بخش همکاری‌های اقتصادی استقبال می‌کند. حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای مساله مهم در رفت‌وآمد و مذاکرات خارجی را عملیاتی و اجرایی شدن توافقات خواندند و خاطرنشان کردند:

بعضی دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی در رفت‌وآمد به ایران و مذاکره هستند اما محصول این مذاکرات تاکنون محسوس نبوده است. مقام معظم رهبری افزودند: عده‌ای تقصیر این مساله را به گردن آمریکایی‌ها می‌اندازند که با توجه به سابقه و رفتار آنها این ارزیابی قابل قبول به نظر می‌رسد، همچنان که اکنون نیز در اجرای تعهدات خود در مذاکرات هسته‌ای آنچنان که باید، عمل نمی‌کنند و با اظهارات و اقداماتشان، طرف‌های مقابل را از همکاری با ایران می‌ترسانند. حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای، با اشاره به نخستین سفر اروپایی آقای روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان به ایتالیا، نگاه ایران به ایتالیا را نگاهی مثبت و خوش‌بینانه خواندند و افزودند:

البته ما این نگاه مثبت را به برخی کشورهای اروپایی نداریم، زیرا نگاه آنها فقط به آمریکاست تا طبق دیکته او عمل کنند. ایشان مبارزه با تروریسم را موضوع دیگری در همکاری‌های دو کشور دانستند و گفتند: تعدادی از کشورهای اروپایی از بعضی گروه‌های خشن تروریستی تا مدت‌ها حمایت می‌کردند و امروز موج خطرناک و فراگیر تروریسم به اروپا نیز رسیده است. مقام معظم رهبری کمک‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا به گروه‌های تروریستی را از موانع حل مساله تروریسم برشمردند و افزودند: اخبار مستند و دقیقی از کمک‌های آمریکا به داعش و برخی گروه‌های تروریستی دیگر وجود دارد و همین حالا هم که ائتلاف ضد داعش تشکیل داده‌اند، برخی دستگاه‌های آمریکایی به‌ شکل دیگری در حال کمک به داعش هستند. حضرت آیت‌ا…‌خامنه‌ای با تایید اظهارات نخست‌وزیر ایتالیا درباره «مبارزه فرهنگی با تروریسم در کنار مبارزه نظامی و مالی» خاطرنشان کردند: دستگاه‌های عظیم تبلیغاتی در دنیا که تحت سلطه سیاستمداران غربی هستند، به بهانه اقدامات عده‌ای شرور و تروریست، اسلام ستیزی به راه می‌اندازند و توطئه‌های پشت پرده سیاسی، کار را در مبارزه فرهنگی مشکل می‌کند. در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای «متئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا گفت: در ملاقات‌های امروز درباره مسائل مهمی به‌ ویژه موضوعات اقتصادی صحبت کردیم و باید سازوکارهای اقتصادی و مالی را اصلاح و تقویت کنیم. آقای رنتزی گفت: اراده ایتالیا کاملا در جهت احترام به توافقات قرار دارد و بر همین اساس معتقدیم که با توافق هسته‌ای باید تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود و ما نیز نگران نبوده و مصمم هستیم که بر طبق قولی که داده‌ایم، عمل ‌کنیم. آقای رنتزی در ادامه با اشاره به گسترش دامنه تروریسم به اروپا، راه مقابله با آن را ریشه‌کنی نظامی سازمان‌های تروریستی و قطع منابع مالی آنان در فروش نفت و آثار باستانی خواند و گفت: ریشه‌کنی داعش برای ما در اولویت قرار دارد و خرسندیم که در این زمینه نظرات مشترکی با ایران داریم. نخست وزیر ایتالیا با ابراز تاسف از تخریب وجهه اسلام به بهانه تروریسم، گفت: امروز وقتی اقدامی تروریستی در اروپا انجام می‌شود، بعضی مسئولین به‌ جای محکوم کردن تروریسم، اسلام را محکوم می‌کنند و مثلا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تبلیغات خود ادعا می‌کند مقصر مساله تروریسم، اسلام است! آقای رنتزی، کار فرهنگی را بخش دیگری از مبارزه با تروریسم دانست و افزود: ما باید نشان دهیم که ادیان در پی صلح، گفت‌وگو و همزیستی مسالمت آمیز بشر هستند و اقتدار و نقش جنابعالی به عنوان رهبر عالی جهان اسلام در ترویج این نگاه، بسیار حائز اهمیت است.

طراحی سایت